Politické a kulturní texty psány studenty pro širokou veřejnost.

Říjen 2017

Má pravdu ten, kdo má nejvíc lajků?

22. října 2017 v 14:12 | Nikol |  Ú V A H Y
Ve škole jsme byli zaúkolováni psaním této úvahy na téma: Má právdu ten, kdo má nejvíce lajků? Co si myslíte vy? Má pravdu, nebo nemá? Moje odpověď a můj názor, je sepsán v těchto řádcích...

Dnešní doba je naprosto jiná. Každý má možnost vyjádřit své názory. Nemusí psát knihu, nebo shromažďovat masu lidí a předříkat jim své myšlenky. Nemusí ani studovat žurnalistiku a psát glosy. Dnes je všechno jednodušší, a to díky sociálním sítím. Dříve, když byli studenti nespokojeni se systémem ve své zemi, uspořádali demonstraci, nebo psali dopisy prezidentovi. Dnes stačí zveřejnit příspěvek na Facebooku a hned se vám dostane velké odezvy a podpory. Stačí sdílet událost a hned víte, kolik lidí se může shromáždit na vašem protestu.

Díky demokracii, můžeme svoje názory a články, svobodně publikovat. Je jen na vás, zda si založíte blog, nebo facebookovou stránku. V dnešní době existuje několik stránek na Facebooku, které jsou proti současnému prezidentovi Miloši Zemanovi, nebo bývalému ministrovi financí Andreji Babišovi. Některé zveřejňují poctivé články a některé zase pouhé vtipné obrázky.

Sociální sítě jsou v dnešní době velice důležitým šiřitelem informací. Převážně Facebook se stal důležitým pojítkem letošních voleb. Právě během nich byla otázka, zda má pravdu ten, kdo má nejvíce lajků, důležitá. Uživatelé Facebooku, nebo voliči, si jistě ověřovali, jaká strana má nejvíce lajků a která je tím pádem více oblíbená a má větší šanci. To stejné bylo i u lídrů stran. Tato skutečnost tedy měla jistě velký vliv na finální výsledky, ať už z důvodu propagace, nebo popularity. Lidé často dávají za pravdu tomu, na kterém se shodne většina lidí. Tudíž, pokud se ztotožňovali s výroky nějakého politika, který měl velký počet lajků u příspěvku a zároveň rozšířenou debatu, jistě mu museli dát za pravdu.

Tím pádem má na uživatele velký vliv počet lajků u příspěvku druhého uživatele. Jsou přesvědčeni, že musí mít pravdu. Jenže je tomu skutečně tak? A je to vlastně důležité?

Pravdu nemusí mít nikdo. Pokud sdílíme, nebo lajkujeme příspěvky, je to z důvodu, že se nám líbí sdělená informace, nebo, že s ní souhlasíme. Nejde tu tedy o to, zda je stoprocentně pravdivá. Já osobně se nezastávám myšlenky, že příspěvek s největším počtem lajků a sdílením, je pravdivý. Šířená zpráva může být falešná a podlá. Šíříme tedy pouze myšlenky někoho druhého. Pravdu měl snad jen Dominik Feri, který přes Facebook přesvědčoval nevoliče, aby šli volit, protože je to důležité. Lidé jeho příspěvky lajkovali a nakonec opravdu volit šli a volili právě Feriho, který je dnes nejmladším poslancem v historii ČR.

Závěrem, tedy je, že na nás mají média i sociální sítě velký vliv. Ať už je to televize, rádio, nebo Facebook. Všichni jsou ale šiřitelem nějaké pravdivé i nepravdivé informace. Obrázek si o nich už musíme utvořit sami. Dříve tisk sloužil jako propaganda politické strany. Dnes můžeme za ovládnutý tisk označit Mladou frontu dnes, která šíří informace ve prospěch Andreje Babiše. Tudíž bychom takovým to novinám, neměli věnovat moc pozornosti. Jenže takových nějakým způsobech ovládnutých informačních kanálů je mnoho. I ty nejvíce lajkované příspěvky, kterým byste chtěli věřit. Jenže ony někdy i ty lajky jsou od falešných profilů, které jsou vedeny ve prospěch uživatele, nebo přímého zdroje informace.

Důležitě je tedy to, co se líbí vám a s čím souhlasíte vy, nikoliv vaši přátelé, rodina, nebo nějaká většina.

Výsledky voleb

21. října 2017 v 23:44 | Nikol |  N O V I N K Y
Letošní volby, které se konaly po čtyřech letech, skončily tak, jak jsme všichni čekali. Vítězem je hnutí ANO. Zároveň však mnohým utvořil překvapený výraz ve tváři. Někteří zase tvrdí, že to bylo o prsa. Pokud jste ale nevolili, nestěžujte si.

Volby byly ukončeny ve dvě odpoledne. Letos se rozhodlo volit pět milionů obyvatelstva, což je o pár dprocent vyšší než v minulých volbách, které se konaly v roce 2013. V posledních týdnech každý občan vedl horlivou diskuzi na téma volby. Takové téma bylo populární i na středních školách. Studenti často debatovali o tom, koho půjdou volit. Většina tázaných studentů se rozhodovala mezi TOP 09, Pirátskou stranou, nebo mezi stranou ZELENÍ. Dále mezi stranami, které by nevolili, bylo hnutí ANO, SPD Tomia Okamury a KSČM. Tyto tři strany byly pro studenty, něco jako veřejný nepřítel. S programem a celkovou volební kampaní SPD, nebyli vůbec spokojeni a často ji kritizovali a označovali za xenofobní, rasistickou a extrémistickou. ANO, bylo pro studenty nesympatické, kvůli lídrovi Andreji Babišovi. KSČM studenti kritizovali za jejich minulost.

Já osobně jsem hledala pravicovou stranu. Opravdovou pravicovou stranu, nikoliv tu, která pochází z rozlomené pravice a nakonec se zařadí i pod levici. Dnešní sčítání hlasů bylo opravdu napínavé. O tom, kdo bude vítěz, jsme všichni věděli. Hnutí ANO, bylo jasným vítězem už v pátek, podle názorů voličů. Jak premiér Andrej Babiš povede náš stát, uvidíme v celých příštích čtyřech letech. Možná bude trestně stíhán, možná vláda padne a budou zahájeny předčasné volby. Co ale nemůžeme popřít je to, že za jeho vlády byla posílena česká koruna, snížena nezaměstnanost a stát zbohatl. To jsou pozitiva, ale jsou tu i negativa. Mezi ty, můžeme zařadit ovládání s médii, což je tisk (Mladá fronta) a televize (TV NOVA), tudíž cenzura. Zda nám hnutí ANO a ostatní strany uberou svobodu, můžeme jen debatovat.

Extrémistické hnutí SPD zase neustále opakuje, že zakáže islám v ČR a omezí diktát EU. To je naprosto nesplnitelné, a navíc nemůže zakázat náboženství. Uprchlíků v naší zemi je opravdu málo. Většinou se jedná o uprchlíky ze Sýrie, kde probíhá válka. Jsou to obyčejní lidé, kteří potřebují pomoc, ale jen díky tomu, že jsou spojování s Islámským státem, který provádí teroristické útoky, postaví na nich Tomio Okamura celou svoji kampaň. Terorismus v Evropě je několik let, teroristické útoky tu byly vždy, a ještě dlouho budou. Odehrávaly se i za studené války, kdy byla Evropa rozdělena na západ a východ, kdy nám v ČSSR o ničem takovém nikdo neřekl a spousta lidí to dodnes asi neví. Ke spoustě útoků, které se v posledních letech odehrají se většinou hlásí Islámský stát. Ten ale nemůže za všechny útoky. Většinou se k takovému činu rozhodnou i "obyčejní" lidé. A postavit na něčem takovém volební kampaň je hloupé. Pravda však je, že SPD skončilo na čtvrtém místě. SPD - Svoboda a přímá demokracie. Při dnešních volbách tato strana nechtěla do volební stáže pustit reportéry, vyhazovala je a musela zasahovat policie. To je asi ta jejich demokracie!

Co ale bylo opravdu překvapující, byl úspěch Pirátské strany. Ta, která získala v roce 2013 nad 5%, tentokrát obsadila třetí místo s necelými 11% a na poslední chvíli přeskočila SPD o pár procent. Na druhém místě je ODS. Největší šok byl, když TOP 09 hrozilo, že nezíská žádný mandát. Strana, u které většina studentů čekala minimálně 10%, bojovala o vstup do poslanecké sněmovny. Nakonec se to podařilo a Kalouskův projev sklidil velký potlesk.

I když většina voličů výsledky pobouřila, přece jen dopadly dobře. TOP 09 získala sedm mandátů, SPD, které mohlo získat třetí místo, skončilo na čtvrtém a ANO z 31%, kleslo na 29%. KSČM navíc získala nejmenší počet hlasů za celou jejich historii. To bylo asi pro mnohé také velkým překvapením. Komunisté se často drželi na třetím místě s 13%, letos ale skončili na 7%. Teď už jen zbývá otázka, kdo půjde s hnutím ANO do opozice. Pokud to nakonec dopadne, tak, jak jsme se obávali (ANO+SPD+KSČM), nastanou mračna a všude povane těžší vzduch.