Politické a kulturní texty psány studenty pro širokou veřejnost.

Má pravdu ten, kdo má nejvíc lajků?

22. října 2017 v 14:12 | Nikol |  Ú V A H Y
Ve škole jsme byli zaúkolováni psaním této úvahy na téma: Má právdu ten, kdo má nejvíce lajků? Co si myslíte vy? Má pravdu, nebo nemá? Moje odpověď a můj názor, je sepsán v těchto řádcích...

Dnešní doba je naprosto jiná. Každý má možnost vyjádřit své názory. Nemusí psát knihu, nebo shromažďovat masu lidí a předříkat jim své myšlenky. Nemusí ani studovat žurnalistiku a psát glosy. Dnes je všechno jednodušší, a to díky sociálním sítím. Dříve, když byli studenti nespokojeni se systémem ve své zemi, uspořádali demonstraci, nebo psali dopisy prezidentovi. Dnes stačí zveřejnit příspěvek na Facebooku a hned se vám dostane velké odezvy a podpory. Stačí sdílet událost a hned víte, kolik lidí se může shromáždit na vašem protestu.

Díky demokracii, můžeme svoje názory a články, svobodně publikovat. Je jen na vás, zda si založíte blog, nebo facebookovou stránku. V dnešní době existuje několik stránek na Facebooku, které jsou proti současnému prezidentovi Miloši Zemanovi, nebo bývalému ministrovi financí Andreji Babišovi. Některé zveřejňují poctivé články a některé zase pouhé vtipné obrázky.

Sociální sítě jsou v dnešní době velice důležitým šiřitelem informací. Převážně Facebook se stal důležitým pojítkem letošních voleb. Právě během nich byla otázka, zda má pravdu ten, kdo má nejvíce lajků, důležitá. Uživatelé Facebooku, nebo voliči, si jistě ověřovali, jaká strana má nejvíce lajků a která je tím pádem více oblíbená a má větší šanci. To stejné bylo i u lídrů stran. Tato skutečnost tedy měla jistě velký vliv na finální výsledky, ať už z důvodu propagace, nebo popularity. Lidé často dávají za pravdu tomu, na kterém se shodne většina lidí. Tudíž, pokud se ztotožňovali s výroky nějakého politika, který měl velký počet lajků u příspěvku a zároveň rozšířenou debatu, jistě mu museli dát za pravdu.

Tím pádem má na uživatele velký vliv počet lajků u příspěvku druhého uživatele. Jsou přesvědčeni, že musí mít pravdu. Jenže je tomu skutečně tak? A je to vlastně důležité?

Pravdu nemusí mít nikdo. Pokud sdílíme, nebo lajkujeme příspěvky, je to z důvodu, že se nám líbí sdělená informace, nebo, že s ní souhlasíme. Nejde tu tedy o to, zda je stoprocentně pravdivá. Já osobně se nezastávám myšlenky, že příspěvek s největším počtem lajků a sdílením, je pravdivý. Šířená zpráva může být falešná a podlá. Šíříme tedy pouze myšlenky někoho druhého. Pravdu měl snad jen Dominik Feri, který přes Facebook přesvědčoval nevoliče, aby šli volit, protože je to důležité. Lidé jeho příspěvky lajkovali a nakonec opravdu volit šli a volili právě Feriho, který je dnes nejmladším poslancem v historii ČR.

Závěrem, tedy je, že na nás mají média i sociální sítě velký vliv. Ať už je to televize, rádio, nebo Facebook. Všichni jsou ale šiřitelem nějaké pravdivé i nepravdivé informace. Obrázek si o nich už musíme utvořit sami. Dříve tisk sloužil jako propaganda politické strany. Dnes můžeme za ovládnutý tisk označit Mladou frontu dnes, která šíří informace ve prospěch Andreje Babiše. Tudíž bychom takovým to novinám, neměli věnovat moc pozornosti. Jenže takových nějakým způsobech ovládnutých informačních kanálů je mnoho. I ty nejvíce lajkované příspěvky, kterým byste chtěli věřit. Jenže ony někdy i ty lajky jsou od falešných profilů, které jsou vedeny ve prospěch uživatele, nebo přímého zdroje informace.

Důležitě je tedy to, co se líbí vám a s čím souhlasíte vy, nikoliv vaši přátelé, rodina, nebo nějaká většina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ema Ema | 19. srpna 2018 v 14:25 | Reagovat

Vše okolo kryptoměn, výdělávej jako já.
https://www.technologyup.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama